W związku z wprowadzeniem certyfikatu SSL mogą wystąpić problemy z logowaniem na naszym forum. W większości przypadków zalecamy wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki i usunięcie "ciasteczek" w domenie wielkapolonia.pl. Instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek można znaleźć np. na stronie: https://pomoc.poczta.onet.pl/baza-wiedz ... egladarki/.

Dalsze informacje można znaleźć w tym temacie: viewtopic.php?f=16&t=16541&start=25#p687325

Dziwny Sport

Wszystko co związane ze sportem w Polsce i na świecie, a co nie dotyczy Polonii

Moderatorzy: Bzyczek, Lechislaw, Vlad

ZEKE
Posty: 376
Rejestracja: sob maja 22, 2004 11:56
Lokalizacja: Visitors
Kontakt:

Dziwny Sport

Post autor: ZEKE » wt kwie 18, 2006 17:58

Przez przypadek zostalem posiadaczem koszulki takiej jak ta widoczna na zdjeciu(zolta). I teraz pytanie. Co to za dziwaczny sport? Jakas irlandzkie skrzyzowanie pilki noznej i rugby? Jakies przepisy i system punktowania? Moze emigracja polonijna wie cos wiecej w tym temacie? Z gory dzieki za pomoc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Altze
Posty: 1697
Rejestracja: pn mar 08, 2004 3:02
Lokalizacja: z bagien
Kontakt:

Post autor: Altze » wt kwie 18, 2006 18:26

Gaelic Football ? (futbol galijski). Cholernie popularne w Irlandii, przyciąga o wiele więcej kibiców niż krajowe rozgrywki piłkarskie. Na czym polega? Nie mam pojęcia. Kick and Rush mimo wszystko i pod to podchodzi.

ZEKE
Posty: 376
Rejestracja: sob maja 22, 2004 11:56
Lokalizacja: Visitors
Kontakt:

Post autor: ZEKE » śr kwie 19, 2006 13:33

:lol: Dobre i to. Dzieki.

Natter
Posty: 1075
Rejestracja: pt paź 31, 2003 10:58
Lokalizacja: Z Kątowni

Post autor: Natter » śr kwie 19, 2006 14:49

Hehehe w wakacje rozmawiałem o tym z jakims Irlandczykiem w pubie ale nie dało rady nic zrozumiec...

informacje o tym sporcie są tutaj

http://www.saga.org.pl/modules.php?name ... le&sid=144

Dzięki za ten temat

ZEKE
Posty: 376
Rejestracja: sob maja 22, 2004 11:56
Lokalizacja: Visitors
Kontakt:

Post autor: ZEKE » śr kwie 19, 2006 18:16

Reguly na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane ale napewno widowiskowy sport. Ciekawa atmosfera przed w trakcie i po spotkaniu. :D

Natter
Posty: 1075
Rejestracja: pt paź 31, 2003 10:58
Lokalizacja: Z Kątowni

Post autor: Natter » śr kwie 19, 2006 20:46

ps
Ów Ajrisz miał na sobie chyba reprezentacyjne polo, lub jakiegos klubu.

http://www.gaa.ie/ strona Federacji Irlandzkiej

czy ktos wie czy jest mozliwosc zoabczenia tego sportu w TV ??

krol_olch
IFC POLONI@
Posty: 4221
Rejestracja: sob lis 01, 2003 2:21
Lokalizacja: znad jeziora
Kontakt:

Post autor: krol_olch » śr kwie 19, 2006 21:16

rozgrywki są klubowe ale najwazniejsze sa All Irish nie wiem -chyba raz do roku - graja reprezentacje wszystkich 26 hrabstw Republiki i 6 okupowanych hrabstw Północy - kazdy ma swoje barwy i tradycyjne herby - ktores hrabstwo ma nasze barwy - nie pamietam dokladnie, zdaje sie ze Down.
W sklepach sportowych mozna kupic barwy wszystkich hrabstw.
Do tego dochodzi jeszcze podzial na sredniowieczne królestwa-prowincje, tych z kolei jest zdaje sie 6...

pokopane to.

Ale dosc widowiskowe.
Faktycznie polaczenie rugby i footballu - bramki strzela sie podrzucajac sobie w koncowej fazie pilke na woleja. Za trafinie w bramke (z siatka i bramkarzem) sa 3 punkty a za trafienie nad poprzeczke jak w rugby - 1pkt. Potem jest jakas dziwna jazda z podawaniem wynikow bo sa wyniki w sumie i wyniki w nawiasach - jedne sa pod poprzczke a drugie nad. Wiec jak ktos ma np. 4 (0) albo (0) 12 to nie znaczy ze przegrał.

sport przyciaga tłumy, ale w Irlandii nie ma duzych stadionow wiec tysiace ludzi siadaja na ziemnych wałach jak u nas przed wojna.
Poza tym sa transmisje w TV a podczas AllIrish gazety w zasadzie niczym innym sie nie zajmuja. Wymiata reprezentacja Cork.

z tradycyjnych sportów Irlandii oprocz Gealic Football jest tez wspaniały Hurling - tu mozna stracic oko, nos, twarz itp.
Obrazek

oba te sporty - Gaelic Games - sa bardzo waznym elementem irlandzkiego nacjonalizmu - wiec północni unioniści sie raczej w nie nie bawia.

A w lidze graja też Szkoci albo przynajmniej szkoccy Irlandzcycy.

Moze załozymy sekcje na Polonii? :)

ZEKE
Posty: 376
Rejestracja: sob maja 22, 2004 11:56
Lokalizacja: Visitors
Kontakt:

Post autor: ZEKE » śr kwie 19, 2006 22:59

Tak mnie to wlasnie zastanowilo, o co chodzi z tymi wynikami. Dalej na 100% pewien nie jestem ale wydaje mi sie, ze to punkty zdobyte ponad(1) i pod poprzeczke(3). Na ktoryms z tych zdjec powyzej wyraznie widac siatke w bramce. Niezla opcja z integracja kibicow na walach, u nas pewnie by sie pozabijali.

W koncu dowiedzialem sie skad ekipa jest.

Obrazek
DUN NA NGALL

krol_olch
IFC POLONI@
Posty: 4221
Rejestracja: sob lis 01, 2003 2:21
Lokalizacja: znad jeziora
Kontakt:

Post autor: krol_olch » czw kwie 20, 2006 10:17

sprawdziłem - jest odwrotnie, pierwsza cyfra to gole (czyli to za trzy punkty w bramke) a druga, w nawiasie to punkty czyli nad poprzeczke.

przykład z Wikipedii:
For example, the 1991 All-Ireland semi-final finished: Meath 0-15 Roscommon 1-11. Thus Meath won "fifteen points to one-eleven" (1-11 being worth 14 points).
no i wygrało Meath.

DUN NA NGALL=Donegal jak komuś sie jezyk od gealic wykręca :)

tu jest rozpiska ktore hrabstwa graja w ktorej lidze w gealic foot i hurling:
Gaelic Athletic Association (2006)
National Football League
Division 1
A
Cork | Dublin | Fermanagh | Kerry | Mayo | Monaghan | Offaly | Tyrone
B
Armagh | Derry | Down | Galway | Kildare | Laois | Meath | Wexford
Division 2
A
Carlow | Clare | Donegal | Leitrim | London | Longford | Roscommon | Westmeath
B
Antrim | Cavan | Limerick | Louth | Sligo | Tipperary | Waterford | Wicklow


National Hurling League
Division 1
A
Clare | Cork | Down | Offaly | Waterford | Wexford
B
Antrim | Galway | Kilkenny | Laois | Limerick | Tipperary
Division 2
A
Carlow | Derry | Dublin | Meath | Roscommon | Wicklow
B
Kerry | Kildare | London | Mayo | Westmeath
Division 3
A
Donegal | Leitrim | Louth | Monaghan | Sligo
B
Armagh | Cavan | Fermanagh | Longford | Tyrone

ZEKE
Posty: 376
Rejestracja: sob maja 22, 2004 11:56
Lokalizacja: Visitors
Kontakt:

Post autor: ZEKE » czw kwie 20, 2006 11:46

Czyli ogolnie rzecz biorac Meath wygralo z Roscommon 15 do 14. Meath 15 pkt. ponad poprzeczke, a Roscommon 11pkt ponad poprzeczke i 1 gol "tradycyjny"za 3 pkt..Dobrze kombinuje?

krol_olch
IFC POLONI@
Posty: 4221
Rejestracja: sob lis 01, 2003 2:21
Lokalizacja: znad jeziora
Kontakt:

Post autor: krol_olch » czw kwie 20, 2006 14:24

tak jest :)
nie mam pojecia czy jak np jest (0)12 i (4) 0 to jest remis czy w takiej sytuacji ktores licza sie bardziej...

jak mowiłem Down (An Dun) ma barwy zbliżone do nas - http://www.downgaa.net/
ale autentycznie barwy Polonii ma druzyna Ulster Rugby.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

niestety koszulki na przecenie chodza po 40 funtów, z obecnego sezonu - 50-60...

ODPOWIEDZ