W związku z wprowadzeniem certyfikatu SSL mogą wystąpić problemy z logowaniem na naszym forum. W większości przypadków zalecamy wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki i usunięcie "ciasteczek" w domenie wielkapolonia.pl. Instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek można znaleźć np. na stronie: https://pomoc.poczta.onet.pl/baza-wiedz ... egladarki/.

Dalsze informacje można znaleźć w tym temacie: viewtopic.php?f=16&t=16541&start=25#p687325

1924-09-19 Fenerbahçe Konstantynopol - Polonia 4:3

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

1924-09-19 Fenerbahçe Konstantynopol - Polonia 4:3

Post autor: Oiolosse » czw kwie 19, 2012 18:10

Data: 1924x09x19
Ranga: Towarzyski-międzynarodowy
Miejsce: Konstantynopol, Stambuł, stadion Taxim
Wynik: 4:3 (3:2)
Sędzia: Burhan bey
Frekwencja: 6000
Pogoda:

Bramki: J. Loth, Tupalski

Skład Polonii: Feliks Gross, Mieczysław Czajkowski, Borys Bułanow; Tadeusz Gebethner, Stefan Loth, Ludwik Smid; Jerzy Bułanow, Aleksander Tupalski, Tadeusz Grabowski, Jan Loth, Waldemar Krygier

Skład Fenerbahce: Şekip Kulaksızoğlu, Cafer Çağatay, Kadri Tulga; Fahir Yeniçay,, İsmet Uluğ, Ragıp; Sabih Arca, Alaeddin Baydar,Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Bedri Gürsoy.
W meczu wystąpił legendarny napastnik Zeki Rıza Sporel, przez całą karierę zwiazany z Fenerbahce wielokrotny reprezentant Turcji (16 spotkań - 15 bramek), prezes klubu w latach 1955-1957.

Stadjon nr 40/1924:
19.IX. Polonja - Fener Bagtche 3:4 (2:3).

Tym razem wybrali nasi boisko z wiatrem, lecz niewiele się to przydało wobec dobrej kondycji fizycznej miejscowych. Fenerli walczyli z całych sił, pragnąc uzyskać: wynik lepszy od Galaty. Trzeba znać niesłychanie zaciekłą, południowo-
azjatycką rywalizację, aby zrozumieć jak im na tym zależało. Publiczność stawiła się niesłychanie licznie, około 6.000 ludzi zaległo naokoło boisko. RuchliwI, krzykliwi turcy wyli przez cały mecz przez swe tekturowe tuby, kręcąc hałaśliwe grzechotki. Ani sekundy przerwy; nawet najspokojniejszych graczy zdołali wyprowadzić z równowagi. Czuć było wyraźnie na placu, jak te kilka tysięcy ludzi silnie pragnęły naszej porażki.
Polonja wychodzi na boisko w składzie: Gross, Czajkowski, Bułanow II; Gebethner, Loth I, Smid; Bułanow I, Tupalski, Grabowski, Loth II, Krygier. Fener Bagtche w składzie: bramka Chekib, obrona: Djafer, Kadri, pomoc: Fakit, Ismet, Ragib; napad: Sabi, Allaedin, Zeki, Eumer, Bedri.
Dnia tego ogromnie niepewną była obrona białoczarnych, zwłaszcza Gross w obronie. Z pomocy normalnie pracował jedynie Gebethner. Loth I, grający w nowych butach, dosłownie stał przez półtorej godziny na boisku, wykazując od czasu do czasu chęć kopnięcia piłki. Smid który miał do trzymania szybkie dobre skrzydło, nie mógł wykazać swych zdolności ofensywnych, był zupełnie słaby. Chyba najlepszym był stosunkowo napad, który mimo złej gry tyłów, potrafił twardej obronie na trudnym terenie strzelić II bramki. "Kleju" jednakże, w grze nie było, gdyż "Fenerli" dali silnie nadętą piłkę, która na żwirem pokrytym boisku była nie do opanowania. Fener Bagtche to jedyna drużyna turecka, która wytrzymała mecz bez spuchnięcia, gniotąc po przerwie, grającą pod wiatr Polonję. Bramki dla Polonji strzelili Loth II i Tupalski po jednej. Dla Fener lewy łącznik dwie, środek napadu jedną i jedną wrzucił sobie do bramki Gross. W drużynie Fener Bagtche grało 7-iu olimpijczyków.
Zawody prowadził Burhan bey, który przy całej swej umiejętności sędziowania, robił wszystko, aby Fener wygrała. Charakterystyczny był spór o piłkę. Gdy Polonja chciała grać po przerwie własną. słabiej napompowaną piłką, sędzia początkowo zgodził się, a następnie usłyszawszy protesty graczy Fener, decyzję cofnął. ZwoIennicy Fener tak byli uradowani zwycięstwem swej drużyny, że raczyli Polonję przez całą drogę powrotną do hotelu oklaskami.

O Fenehrbace na Wikipedii

ODPOWIEDZ