W związku z wprowadzeniem certyfikatu SSL mogą wystąpić problemy z logowaniem na naszym forum. W większości przypadków zalecamy wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki i usunięcie "ciasteczek" w domenie wielkapolonia.pl. Instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek można znaleźć np. na stronie: https://pomoc.poczta.onet.pl/baza-wiedz ... egladarki/.

Dalsze informacje można znaleźć w tym temacie: viewtopic.php?f=16&t=16541&start=25#p687325

lektura obowiązkowa

Wszystko o klubie i jego sekcjach

Moderatorzy: Bzyczek, Piotr WW

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

lektura obowiązkowa

Post autor: MICHAL KSP » sob lut 04, 2006 23:30

"Dla młodocianych miłośników piłki nożnej z Woli, Muranowa, Żoliborza, Starego Miasta wszystkie drogi prowadzą na ulicę Konwiktorską, gdzie znajduję się stadion "Polonii". Każdy chłopiec, który choć raz znalazł się w niedzielę na stadionie i zasmakował w oglądaniu prawdziwego meczu, do końca życia zostanie kibicem tego najpopularniejszego klubu Warszawy (...)"

Ciekaw jestem, kto pozna skąd pochodzi ten cytat.
Pochodzi on z ksiązki, która jest lekturą szkolną. Autor urodził się w Zakopanem, a zmarł w 1985 roku w Warszawie. Takich warszawskich opisów jest w tej ksiązce kilkanaście.

Lineker
IFC POLONI@
Posty: 4292
Rejestracja: pn lip 05, 2004 11:35
Lokalizacja: >>MURANÓW<<

Post autor: Lineker » sob lut 04, 2006 23:44

Czy orientujecie sie czy można kupić tą ksiażke, czytalem ją rzecz jasna ale nie moge jej teraz znaleźć a bardzo bym chcial ją mieć.

Syriusz
Posty: 3588
Rejestracja: pn mar 01, 2004 18:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Syriusz » ndz lut 05, 2006 0:22

"Do przerwy 0:1" :-)

Mam. Ale z jej zakupem teraz faktycznie są problemy...

Lineker:

http://www.gandalf.com.pl/b/do-przerwy-0:1/
http://www.mareno.pl/ksiazka.php?isbn=83-87080-73-X

KSP1911
Posty: 1120
Rejestracja: pt gru 30, 2005 21:52

Post autor: KSP1911 » ndz lut 05, 2006 10:21


Lineker
IFC POLONI@
Posty: 4292
Rejestracja: pn lip 05, 2004 11:35
Lokalizacja: >>MURANÓW<<

Post autor: Lineker » ndz lut 05, 2006 12:36

Dzięki wielkie, będzie trzeba kupić.

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: MICHAL KSP » ndz lut 05, 2006 22:57

Właśnie obejrzałem ekranizację tej ksiązki z 1969 roku.
Cóż rzec. Polonia została w tym serialu zmarginalizowana ale mimo to film jest super. Wścieka tylko, że gdy Paragon przychodzi na trening swojej ukochanej drużyny ta zmienia w filmie swoje czarne koszule na białe, a kiedy oddaje piłkę w tym klubie, na ścianie widać plakat z literą L. Niestety w 1969 nie byliśmy jedynie słusznym klubem znad Wisły.
Na szczęście w ostatnim odcinku Syrenka rozgrywa swój finał z Polonią i to mały polonijny akcent.

Cytat na dzisiaj:
"Pierwsza druzyna już trenowała. Piłkarze ubrani w czarne dresy wykonywali jakieś skomplikowane ćwiczenia gimnastyczne. Maniuś znał ich wszystkich z imienia i nazwiska, wiedział, na jakiej pozycji grają, jakie mają wady i zalety. Nie darmo co niedziela wykorzystywał swój cały spryt po to tylko, żeby dostać się na boisko bez biletu i oglądać swą ukochną dużynę."

_czarny_
Wielka Polonia
Posty: 2883
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: _czarny_ » ndz lut 05, 2006 23:13

Potem z tego co pamietam Manius zakosil pilke podczas jednego z treningu polonistow :)

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: MICHAL KSP » pn lut 13, 2006 21:47

Kolejny cytat z książki "Do przerwy 0-1":
"Maniuś stanął przed zakładem fryzjerskim i patrzył bezmyślnie na wystawę. Po krótkim wahaniu wszedł do środka. Z ponurego spojrzenia, jakie posłał mu na przywitanie Pan Sosenka, nie można było wnioskować nic dobrego.
- Jak ci się podoba, Paragon? "Polonia" znów dostała łupnia - zaczął pierwszy.
- Kiedy?! - wykrztusił zaskoczny chłopiec.
- Widzę, że nie śledzisz życia sportowego. Dzisiaj. Wyobraź sobie, że dzisiaj. Gralii mecz towarzyski z "Goplaną" i przegrali. Ja już nie wiem, co robić.
- Pewno sędzia zawalił? - wtrąciła chłopiec nieśmiało.
- Gdzie tam! Mówię ci na psy schodzimy. Jak tak dalej pójdzie, to dostanę rozstroju nerowego.
Paragon parząc na ponurą minę fryzjera, zrozumiał, że przyszedł na próżno. W takich okolicznościach nie można było marzyć o pożyczce(...)"

Kasia_ksc
Posty: 20
Rejestracja: wt maja 03, 2005 13:07
Lokalizacja: *CrAcOvIa*
Kontakt:

Post autor: Kasia_ksc » czw mar 30, 2006 18:29

Czytałam tą książkę będąc małą dziewczynką i chodząc jeszcze do podstawówki.
Bardzo mi się podobała.
Polecam!

geloe
Posty: 267
Rejestracja: pt maja 07, 2004 15:42
Lokalizacja: z roznych stron..

Post autor: geloe » pn kwie 03, 2006 20:42

Kasia_ksc pisze:Czytałam tą książkę..
ja tez!! ja tez!! ale bedac w czwartej klasie ogolniaka (jeszcze w tedy nie kibicowalem Polonii).. bardzo mi sie podobala.. wy$mienita wrecz..

polonia_fan
Posty: 68
Rejestracja: sob sty 07, 2006 18:39
Lokalizacja: Miasto (P) Ciechanów

Post autor: polonia_fan » pt maja 05, 2006 18:21

Czytałem tą książkę w wieku 9 lat. Jest zawalista. Nie czytałem lepszej książki.

krol_olch
IFC POLONI@
Posty: 4221
Rejestracja: sob lis 01, 2003 2:21
Lokalizacja: znad jeziora
Kontakt:

Post autor: krol_olch » pt maja 05, 2006 18:39

- Widzę, że nie śledzisz życia sportowego. Dzisiaj. Wyobraź sobie, że dzisiaj. Gralii mecz towarzyski z "Goplaną" i przegrali. Ja już nie wiem, co robić.
- Pewno sędzia zawalił? - wtrąciła chłopiec nieśmiało.
coś nam zostało z tych lat, tradycja nie ginie :D
wystarczy poczytac co drugi +/- :twisted:

Kasienka
Posty: 1
Rejestracja: pt maja 19, 2006 22:02

Post autor: Kasienka » pt maja 19, 2006 22:05

Ja po przeczytaniu tej ksiazki zaczelam kibicowac Polonii:)

Rommel
Posty: 323
Rejestracja: wt mar 21, 2006 15:13

Post autor: Rommel » pn sie 21, 2006 9:49

MICHAL KSP pisze:Właśnie obejrzałem ekranizację tej ksiązki z 1969 roku.
Cóż rzec. Polonia została w tym serialu zmarginalizowana ale mimo to film jest super. Wścieka tylko, że gdy Paragon przychodzi na trening swojej ukochanej drużyny ta zmienia w filmie swoje czarne koszule na białe, a kiedy oddaje piłkę w tym klubie, na ścianie widać plakat z literą L. Niestety w 1969 nie byliśmy jedynie słusznym klubem znad Wisły.
Na szczęście w ostatnim odcinku Syrenka rozgrywa swój finał z Polonią i to mały polonijny akcent.
Czyli co film był zupelnie inny niż książka. Przecież finała grali z "Ambrozjana", nie kibicują juz w filmie Polonii?

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: MICHAL KSP » pn sie 21, 2006 10:38

Jest akcent Polonii na zakończenie serialu, ale jak dobrze zauważyłeś film różni się już w tej kwestii od ksiązki.

Scenariusz filmu napisał sam Adam Bahdaj, ale w filmie, chłopaki kibicują "piłkarzom" a nie Polonii Warszawa. No a ta literka L na plakacie stadionu gdzie grają "piłkarze" to właśnie nadużycie w stylu tamtych czasów. Nie wypadało wówczas przypominać warszawskiej tradycji.

Rommel
Posty: 323
Rejestracja: wt mar 21, 2006 15:13

Post autor: Rommel » pn sie 21, 2006 19:14

MICHAL KSP pisze:.

Scenariusz filmu napisał sam Adam Bahdaj, ale w filmie, chłopaki kibicują "piłkarzom" a nie Polonii Warszawa. No a ta literka L na plakacie stadionu gdzie grają "piłkarze" to właśnie nadużycie w stylu tamtych czasów. Nie wypadało wówczas przypominać warszawskiej tradycji.
Myślisz że chodziło o to. A może wtedy właśnie powstawała nowa potęga Legia i dlatego to trochę pozmieniał? Mam nadzieje że masz racje bo polubiłem już Bahdaja.

ODPOWIEDZ