W związku z wprowadzeniem certyfikatu SSL mogą wystąpić problemy z logowaniem na naszym forum. W większości przypadków zalecamy wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki i usunięcie "ciasteczek" w domenie wielkapolonia.pl. Instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek można znaleźć np. na stronie: https://pomoc.poczta.onet.pl/baza-wiedz ... egladarki/.

Dalsze informacje można znaleźć w tym temacie: viewtopic.php?f=16&t=16541&start=25#p687325

Ile herbów ma Polonia

Wszystko o klubie i jego sekcjach

Moderatorzy: Bzyczek, Piotr WW

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

Ile herbów ma Polonia

Post autor: MICHAL KSP » pn lut 21, 2005 15:16

Tak sobie myślę: ile herbów Polonii, uzywanych obecnie, i jakich, mozna odszukac w sieci?
Znajduję następujące:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Niedawno widzialem herb szachistów, z koroną, ale chyba znikł z sieci
Obrazek

Kaminero
Posty: 5229
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 10:07
Lokalizacja: Warszawa - (P)owiśle
Kontakt:

Post autor: Kaminero » pn lut 21, 2005 15:21

Nr 1 i 2 to te same herby spółki piłkarskiej. Różnią sie tylko tym, że jeden ma dosłownie złoty wieniec laurowy, a drugi żółty. Żółć w heraldyce oddaje barwę złota, więc obie wersje są dopuszczalne. Użycie którejś z nich jest uwarunkowane względami technicznymi.

Lampart
Lampart
Posty: 2399
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 5:48
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: Lampart » pn lut 21, 2005 15:24

Obrazek


szach-mat :wink:

jeszcze był taki KPP ale obecnie to chyba tylko Badenow taki uzywa :wink:

El Torrero
Posty: 1543
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 10:51
Lokalizacja: z daleka

Post autor: El Torrero » pn lut 21, 2005 15:54

no mnie się wydaje ze to duze to jest to :lol:

powaznie to jest wlasciwy herb, a reszta to odmiany z rozna forma dekoracji,
tak jak w herbach szlacheckich mozna dodac korone swiadczaco o godnosci, lub klejnot nad tarcza itp.
ale samo sedno zostaje to samo

Czarna Kotka
IFC POLONI@
Posty: 669
Rejestracja: pt lip 02, 2004 19:13
Lokalizacja: >>MURANÓW<<

Post autor: Czarna Kotka » pn lut 21, 2005 19:15

To nie sa herby to sa loga .Kiedys Oiolosse pisal na forum
na ten temat, te znaczki maja tyle wspolnego z herbami co ja z ........z niewiem....ale to nie sa herby :wink: Pozdrawiam :lol:

aspiryna
Posty: 1459
Rejestracja: czw lis 20, 2003 22:03

Post autor: aspiryna » pn lut 21, 2005 20:17

Czarna Kotka pisze:To nie sa herby to sa loga .Kiedys Oiolosse pisal na forum
na ten temat, te znaczki maja tyle wspolnego z herbami co ja z ........z niewiem....ale to nie sa herby :wink: Pozdrawiam :lol:
Brawo. Pięknie. I o tym, co identyfikuje Twój klub myślisz jak o butach adidasa? Brawo.

A skoro jesteśmy przy skrupulatności - w regulaminie uprasza się o zwracanie uwagi na ortografię.

Lampart
Lampart
Posty: 2399
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 5:48
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: Lampart » pn lut 21, 2005 20:36

Obrazek
to jest Herb Klubu Sportowego Polonia Warszawa


to co ma S.S.A jest to Logo Spółki wykonane " na podobiznę Herbu"

Obrazek
za Polonią ole! Grudzien 2004 czytamy

"Trwa porządkowanie spraw związanych z prawami do historycznego herby KS Polonia. Po przejeciu druzyny piłkarskiej przez spółke KSP Polonia Warszawa SSA piłkarze wrócili do historycznego herbu KSP. Twórcy projektu graficznego tego herbu, będącego LOGO spólki, panowie Zbigniew Bożek, Piotr Kowalski i Jan Raniecki, zrzekli sie praw autorskich do tego znaku na rzecz spółki"
Ostatnio zmieniony pn lut 21, 2005 20:37 przez Lampart, łącznie zmieniany 1 raz.

peep show
Posty: 1628
Rejestracja: śr kwie 02, 2003 18:08
Lokalizacja: z pracowitości rodziców
Kontakt:

Post autor: peep show » pn lut 21, 2005 20:37

Czarna Kotka pisze:To nie sa herby to sa loga .Kiedys Oiolosse pisal na forum
na ten temat, te znaczki maja tyle wspolnego z herbami co ja z ........z niewiem....ale to nie sa herby :wink: Pozdrawiam :lol:
:shock: :shock: :shock:


Nie chce mi sie juz powtarzac wykladu na temat roznicy miedzy herbem i logiem (mozna poszukac w napisanych przez nizej podpisanego postach).

Napisze tylko: Polonia Warszawa (jak i inne kluby sportowe ktore skladaja sie z historii, ludzi ktorzy nie pracowali tylko dla zysku, ale dla osiagniec sportowych - indywidualnych i druzynowych - nie zostaly w swoim zalozeniu pomyslane jako przedsiebiorstwa nastawione tylko na generowanie zysku, przezyly wojne (niektore dwie wojny), PRL i pare innych zakretow historii) maja HERB.

p.s: Slyszalem ze pare innych klubow sportowych dysponuje duzo lepszym produktem sportowym od Polonii Warszawa, wiec proponuje wszystkim pilkarskim konsumentom przerzucic sie na te doskonalsze produkty i nosic inne loga, bo nie da sie ukryc ze pare jest chwilowo modniejszych i bardziej mozna sie nimi wylansowac na miescie. - ot sarkazm

Barkas
Posty: 713
Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 15:01
Lokalizacja: Ochota
Kontakt:

Post autor: Barkas » pn lut 21, 2005 20:56

Ja osobiscie najbardziej lubię logo piłkarskie z tym złotym wieńcem i dwoma gwiazdami po bokach. Ma ono w sobie jakiś taki, niewiem czy to najlepsze określenie, powiew estetycznej świeżości. Bo te stary, przedwojenny herb klubu jest moim zdaniem zbyt monotonny - tylko czerń i biel. A te nowe logo - emanuje z niego jakaś siła, ten złoty wieniec przywodzi na mysl estetykę Imperium Rzymskiego. To jest dżezzi, sprzeda się. Zauważcie, że te psy niewierne z "Ich Legii" (niech ich Lucyfer pochłonie), kiedy piszą o Polonii, to używaja romanowskiego loga z KPP, tak jakby czuli siłę bijącą od udoskonalonej wersji znaku klubowego. Ktokolwiek jest autorem tej wersji logo klubowego, brawo, brawo i jeszcze raz brawo. :!:

Czarna Kotka
IFC POLONI@
Posty: 669
Rejestracja: pt lip 02, 2004 19:13
Lokalizacja: >>MURANÓW<<

Post autor: Czarna Kotka » pn lut 21, 2005 22:40

No z tego co pamietam,to w tym artykule ktory Oio (oio nie jest wszechwiedzacy ale sam tego nie wymyslił)napisal, były pewne wytyczne co do tego jak herb ma wyglądac. I zaden "herb" druzyn pilkarskich w polsce nie odpowiadał w 100% tym wytycznym.I nie mysle o tym co identyfikuje nasz klub jak o butach adidasa, prosze mi nic nie wmawiac.A za błedy ortograficzne przepraszam, walcze z tym i staram sie ich nie popełniac.

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

Post autor: Oiolosse » pn lut 21, 2005 23:01

No wlasnie... moze ja sie nie znam, ale:

Herb - charakterystyczny znak ustalony według określonych reguł heraldycznych, pełniący rolę wyróżnika osoby stanu szlacheckiego lub duchownego, rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego.
(z Wikipedii)

Herby - ustalone według reguł heraldycznych oznaki osób, rodzin, korporacji, miast, prowincji albo państw.
("Słownik mitów i tradycji kultury" Kopalińskiego)

"Herby" druzyn sportowych nie sa ustalone wedlug regul heraldycznych. Chociaz akurat pierwszy herb Polonii byl.
Jak mowilem: moge sie mylic, ale... no nazwanie "herbu" klubu sportowego Herbem to jak nazwanie Morza Kaspijskiego morzem :>

aspiryna
Posty: 1459
Rejestracja: czw lis 20, 2003 22:03

Post autor: aspiryna » wt lut 22, 2005 0:28

Czarna Kotka pisze:I nie mysle o tym co identyfikuje nasz klub jak o butach adidasa, prosze mi nic nie wmawiac.
Uprzejmie proszę o czytanie ze zrozumieniem i obejmowanie tym procesem także znaków zapytania. Bo ja zadałam pytanie, a nadinterpretowałaś je i starałaś się coś mi wmówić powyższym postem akurat Ty.

Czadersko, że sobie możemy książki pocytować. Cieszę się chociaż, że Oiuś cytuje książkę, a nie kolegę z imprezy jako wyrocznię.
Definicja herbu (za Kopalińskim) głosi przede wszystkim - "znak rodowy". Dalej jest "klejnot, szlachectwo". Gdzie w herbach, które analizowałeś mamy do czynienia ze znakiem rodowym, jako pierwszym warunkiem znaku graficznego do bycia herbem? Proszę ławę o nie branie pod uwagę tego pytania i wykreślenie go z protokołu.

Łatwo także doczytać, że herbem jest godło. Otóż uprzejmie donoszę, że według reguł heraldycznych, do których dokopał się mój cudowny kolega analityk (Obrazek) godło Polski w różnych okresach historycznych herbem nie było. Podążając za logiką Czarnej Kotki, to co jest znakiem graficznym lecz nie herbem, nazywamy logiem. Ponieważ:
Czarna Kotka pisze:te znaczki maja tyle wspolnego z herbami co ja z ........z niewiem....ale to nie sa herby
Skoro więc herb klubu, który kocham Czarna Kotka nazywa "znaczkami" specjalnie dla wnikliwej duszy Kotki zamieszczam loga Polski, które to określenie również nie powinno stanowić dla Kotki większego problemu (rzecz jasna mierząc tą samą miarą). Drodzy Państwo, oto "znaczki" Polski:

Obrazek
(poza tymi w kółku niestety nie wiem, czy pozostałe tarcze odpowiadają wytycznym, które znalazł Oio, ale te trzy wystarczą za przykład)

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

Post autor: Oiolosse » wt lut 22, 2005 1:34

aspiryna pisze:Czadersko, że sobie możemy książki pocytować. Cieszę się chociaż, że Oiuś cytuje książkę, a nie kolegę z imprezy jako wyrocznię.
Definicja herbu (za Kopalińskim) głosi przede wszystkim - "znak rodowy".
Nieprawda wysoki sadzie! Definicja mowi wyraznie "charakterystyczny znak ustalony według określonych reguł heraldycznych". Nie musi byc rodu, nie musi byc panstwa. Moze byc korporacja. Aczkolwiek oczywiscie pierwotnie herby nadawane byly konkretnym osobom i dziedziczone [lub nie :>]
Łatwo także doczytać, że herbem jest godło.
To pomowienie wysoki sadzie! O godle mowimy, gdy figura heraldyczna wystepuje samodzielnie - bez tarczy herbowej.
Aspi pisze: Drodzy Państwo, oto "znaczki" Polski:
Dwa slowa wyjasnienia.
Slowo "znaczki" ktorego uzyla Czarna Kotka nie jest moze specjalnie trafne. Nie nazwala tak jednak herbu klubu, a symbole, loga powstale z wykorzystaniem symbolu, loga klubu, ktory to jest oparty na pierwotnym herbie Polonii. Sam powiedzialbym "grafiki". Co sie zas tyczy godla Polski... Jak juz powiedzialem: godlo =/= herb. To co zaznaczylas koleczkami to Godla - figury heraldyczne "zdjete z tarcz". Np: godlem Wisly Krakow [tej szczecinskiej] jest Biala Gwiazda.

aspiryna
Posty: 1459
Rejestracja: czw lis 20, 2003 22:03

Post autor: aspiryna » wt lut 22, 2005 1:39

Korzystałam ze źródła, które wnioskując po Twoim doborze autorów, było właściwym – wszak oboje cytowaliśmy Kopalińskiego. Nie zgłębiłam wiedzy, bo i po cóż skoro autorytetem podeprzeć się mogę pierwszym i pierwszy z cytowanych przez Ciebie autorów zadaje nielogiczność części Twojego wywodu. Przecież nie ja wymyśliłam, że godło państwa jest herbem – napisał to Kopaliński.

Jednakowoż, w Twoim zapale wykazania Panu Kopalińskiemu, że rację miał do momentu, w którym się z nim zgadzasz, meritum umyka – nie polemizuję z Twoją wiedzą nt. martwej nauki (bądź dogorywającej). Piszę przeto, że herb mojego klubu nie zasłużył na miano „znaczka”, jakie nadała mu Kotka. W dodatku okazuje się, że zgadzasz się z moim zdaniem, więc z mojej perspektywy ta przecudna debata się zamyka. Dziękuję za przyznanie racji oraz próbę wykazania rozdwojenia osobowości Pana Kopalińskiego.

Piotr WW
Emeriten Gang
Posty: 3123
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 8:05
Lokalizacja: Grochów

Post autor: Piotr WW » wt lut 22, 2005 9:08

no wiele opinii uwag itp

ale jedna uwaga zasadnicza Herb Klubuzarówno teraz jak i kiedyś był i jest bardziej rodzajem znaczka, emblematu, znaku rozpoznawczego i czego tam jescze chcemy
czyli był/jest rodzajem "identyfikatora" i to w sensie sportowym
= innymi słowy z zasadami heraldyki nie ma to wiele wspólnego
czy nam się to podoba czy nie
:roll: i tyle, spór raczej mało istotny

więc oczywiście wszyscy wolą nazwę HERB bo to bardziej elegancko,
ale jak kto powie emblemat to co ?
a spółka ma Logo i tez dobrze :D

Lampart
Lampart
Posty: 2399
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 5:48
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: Lampart » wt lut 22, 2005 11:47

proszę przeczytac Grudniową Polonię ole albo powyższy mój post :wink:

Awatar użytkownika
Jabol_Ultima
Posty: 2580
Rejestracja: ndz sty 18, 2004 16:07
Lokalizacja: OCHOTA

Post autor: Jabol_Ultima » śr mar 02, 2005 20:03

Szanowna Aspiryno zamiast leczyć ból głowy Ty zwykle go powodujesz. Powinnaś dostać funkcję NACZELNEGO KRYTYKA wszystkich i wszystkiego....bez urazy 8)

peep show
Posty: 1628
Rejestracja: śr kwie 02, 2003 18:08
Lokalizacja: z pracowitości rodziców
Kontakt:

Post autor: peep show » śr mar 02, 2005 20:11

Jezeli juz to krytykantki, bo poki co jest kobieta.

Natomiast Ty drogi Jabolu pretendujesz swoimi ostatnimi wpisami i sileniem sie na mentorski ton do miejsca zwolnionego na forum jakis czas temu przez niejakiego Znawce - forumowego bufona.



A i jeszcze jedno - uwazaj z tym rozkazywaniem ptakom (zdanie w podpisie) bo glupio bedzie jak opadnie jeden za duzo...

Awatar użytkownika
Jabol_Ultima
Posty: 2580
Rejestracja: ndz sty 18, 2004 16:07
Lokalizacja: OCHOTA

Post autor: Jabol_Ultima » czw mar 03, 2005 18:32

Bufon :) pasuje do mnie :)

Awatar użytkownika
Jabol_Ultima
Posty: 2580
Rejestracja: ndz sty 18, 2004 16:07
Lokalizacja: OCHOTA

Post autor: Jabol_Ultima » czw mar 03, 2005 19:02

jak zaczynałem udzielać się na forum pouczono mnie szybko aby nie pisać bzdur,kwasów i informacji jakie mogą pomóc wrogom. Po tym co dziś zobaczyłem odechciało mi się........ jedyną funkcją jaką zajme się teraz na forum to krytyka i ośmieszanie innych forumowiczów :) większość i tak od dawna robi już tak. A inni lepiej aby wogule się nie udzielali. rozumiem jeżeli ktoś tak myśli o mnie ale moją jedyną winą jest kłopot z ortografią i to że aktualnie nie mam worda....inni zasługują na stos, nabicie na pal, rwanie sutków szczypcami i wiele innych..... kto ma wiedzieć ten wie....

peep show
Posty: 1628
Rejestracja: śr kwie 02, 2003 18:08
Lokalizacja: z pracowitości rodziców
Kontakt:

Post autor: peep show » czw mar 03, 2005 19:31

Pala i rwania sutkow nikomu nie zycze :D

Awatar użytkownika
Jabol_Ultima
Posty: 2580
Rejestracja: ndz sty 18, 2004 16:07
Lokalizacja: OCHOTA

Post autor: Jabol_Ultima » pt mar 04, 2005 8:58

ale stos jeszcze akceptujesz??? :lol:

Arekchylonia
Posty: 657
Rejestracja: pn lip 19, 2004 10:33
Lokalizacja: Gdynia od jakiegos czasu Wawa
Kontakt:

Post autor: Arekchylonia » śr kwie 06, 2005 10:02

przepraszam ze sie wtrace ale w mej karierze studenckiej zdarzyło mi sie studiowac historie i miałem tam taki przedmiot jak heraldyka

tak wiec jesli chodzi o polonie jest to chyba jedyny naprawde poprawny herb w całej lidze
herbem jest tu tylko i wyłacznie tarcza z biało-czerwonymi barwami
pozostałe elementy takie jak litery KSP data powstania klubu wience czy tez jak widziałem na jednej wlepce lwy trzymajace herb sa elementami znajdujacymi sie poza tarcza herbową czytaj sa ozdobnikami
tak wiec herb ow spełnia wszelkie normy heraldyczne i jest jak nabardziej poprawny

w histori wielkich rodów szlacheckich owe elementy równiez sie zmieniały jednak zawsze głowny motyw tarczy herbowej pozostawał niezmienny i tylko niego dotyczą jak najbardziej prawidłowe i prawdziwe reguły przytoczone przez Oio

Pollonus
Posty: 241
Rejestracja: pn mar 29, 2004 21:03
Lokalizacja: Muranów

Post autor: Pollonus » śr kwie 06, 2005 12:31

"Brawo Jasiu" i wszystko jasne... Polonia ma Herb
Co do naszego Godła Państwowego to jest to Herb mylnie/popularnie zwany Godłem. Godłem w tym przypadku jest Orzeł Biały. Łącząc godło z tarczą heraldyczna otrzymujemy Herb.
Jako ciekawostke opowiadała to grupie pewna Pani profesor na wykładzie"Historia Państwa Polskiego"

Awatar użytkownika
Kwik
Posty: 7249
Rejestracja: pn maja 05, 2003 9:24
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:

Post autor: Kwik » ndz maja 01, 2005 7:19

A który z tych herbów się wam najbardziej podoba :?:

Bo mnie osobiście ten:

Obrazek

ODPOWIEDZ