W związku z wprowadzeniem certyfikatu SSL mogą wystąpić problemy z logowaniem na naszym forum. W większości przypadków zalecamy wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki i usunięcie "ciasteczek" w domenie wielkapolonia.pl. Instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek można znaleźć np. na stronie: https://pomoc.poczta.onet.pl/baza-wiedz ... egladarki/.

Dalsze informacje można znaleźć w tym temacie: viewtopic.php?f=16&t=16541&start=25#p687325

SZACHY

Wszystko o klubie i jego sekcjach

Moderatorzy: Bzyczek, Piotr WW

T55T
Posty: 2083
Rejestracja: czw mar 25, 2004 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: SZACHY

Post autor: T55T » wt lis 23, 2010 12:15

Dzięki. Rozważymy. :)

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Re: SZACHY

Post autor: Jacek64 » czw lis 25, 2010 11:55

Najlepiej jest jak najwcześniej zapoznać dzieciaka z szachami (pamiętaj, że to wymarzona gra do grania online), więc jak tylko zobaczysz, że to wciąga dzieciaka to możesz pójść na żywioł i dać mu grać przez internet (mój miał jakieś 6 lat, kiedy zaczął grać po kilka godzin dziennie przez internet). My przecwiczyliśmy drogę opisaną przez Para: szkółka (m.in. też na Polonii - polecam), później były lekcje indywidualne, ale niestety później przyszło znudzenie...
W każdym razie gorąco polecam - szachy naprawdę rozwijają umysłowo, poza tym wciągają jak nałóg, zaczynasz jeździć z dzieciakiem na turnieje, najpierw jakieś małe osiedlowe turnieje szachów szybkich dla dzieci, później jest Ci mało, to wyszukujesz wszystkie mniejsze i większe, dla dzieci i "openy" w Warszawie, ale i pod Warszawą (teraz jeździsz już nie tylko na szybkie, ale też błyskawiczne oraz kilkudniowe klasyczne), później dzieciak gra w jakiejś lidze, a Ty jeździsz z nim po całej Polsce na rozgrywki albo indywidualne turnieje wojewódzkie i ogólnopolskie... :)

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » wt lut 08, 2011 11:55

W najblizszą sobotę tj. 12 lutego rozpoczynają się w Novotelu-Centrum (d. Hotel Forum) Indywidualne MP Kobiet i Mężczyzn. Panie grają klasycznym systemem kołowym (kazda z kazdą) Panowie , których rywalizuje 22 zagrają 9 rund systemem szwajcarskim.
Organizatorom udało się zebrać rekordowy - jak na polskie warunki - fundusz nagród tj. 100.000,- PLN (65 tysi do podziału wśród szachistów i 35 tysi u Dam) a jak wynika z oficjalnej strony mistrzostw: http://www.mp2011.pl/ liczba sponsorów oraz tych co podłączyli się pod patronat jest też rekordowa bo wyniosła 26 instytucji. Po części wynika z tego (100.000,- dzielone na 26) że sponsorem może zostać prawie każdy :wink: a patronat medialny będę sprawował na tym forum ja :wink: więc jak AMI chcesz aby wkleili tam nasze logo daj sygnał :wink: obiecuję, że relacje będą nie mniej ciekawe niż u innych medialnych sponsorów. :wink:
Wśród szachistów 3 zawodników borących udział w zawodach reprezentuje aktualnie Polonię Warszawa: Bartek Macieja (rozstawiony z nr.3), Robert Kempiński (7) i Michał Olszewski (12). Grają też wychowankowie klubu B. Soćko (2) i M. Bartel (5)
.EDIT : Grzegorz Gajewski też figuruje na liście startowej jako zawodnik Polonii.
Za faworyta uchodzi Radosław Wojtaszek, sekundant Mistrza Świata Vishi Ananda i jedyny polski szachista z "klubu +2700" (zawodnik, który osiagnął ponad 2700 punktów tzw. rankingu ELO co jest synonimem przynależności do światowej elity).
Wśród Pań, których jest tylko 10 na starcie nie ma aktualnej zawodniczki Polonii Warszawa.
EDIT: Okazało się, że Polonię reprezentuje obecnie Joanna Dworakowska. Przy okazji dowiedziałem się, że obecna nazwa to PGNiG Polonia Warszawa.
Mając w pamięci doskonałą organizację ubiegłorocznego finału, który rozgrywany był również przy głównym skrzyżowaniu w naszym mieście zapraszam wszystkich kibiców by wpadli choć rzucić okiem. Jest szansa na jakieś pierwsze kroki na drodze do kumatości, bo podobnie jak przed rokiem kumaci komentatorzy będą starali się przed nami te perły rzucać :wink: więc może ktoś połknie. A jak nie to kawa jest gratis, jak kto woli :wink:

T55T
Posty: 2083
Rejestracja: czw mar 25, 2004 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: SZACHY

Post autor: T55T » pt lut 11, 2011 21:44

Nie potrafię znaleźć informacji o której zaczyna się turniej :(

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » sob lut 12, 2011 10:48

Fakt, jest trochę ukryta ale można ją odszukać w "komunikatach"
TERMINARZ ROZGRYWEK:



Piątek 11.02.2011
20.00
Odprawa techniczna

Sobota 12.02.2011
13.00
14.00- 15.00
Konferencja prasowa
Uroczyste otwarcie połączone z galą wręczenia Hetmanów.
I runda
Niedziela 13.02.2011
15.00
II runda
Poniedziałek 14.02.2011
15.00
III runda
Wtorek 15.02.2011
15.00
IV runda
Środa 16.02.2011
15.00
V runda
Czwartek 17.02.2011
15.00
VI runda
Piątek 18.02.2011
15.00
VII runda
Sobota 19.02.2011
15.00
VIII runda
Niedziela
20.02.2011
9.00
17.00
IX runda
Uroczyste zakończenie
W wypadku konieczności przeprowadzenia dogrywki o tytuł Mistrza Polski i Mistrzyni Polski uroczystość zakończenia turnieju może zostać opóźniona.

T55T
Posty: 2083
Rejestracja: czw mar 25, 2004 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: SZACHY

Post autor: T55T » sob lut 12, 2011 20:34

Byliśmy z synami. Fajna impreza. Wojtaszek mało skupiony na początku, ale wygrał jak chciał z Polonistą Olszewskim. Macieja nieźle zagrał i też wygrał. Szkoda, że nie dane nam będzie jeszcze wpaść na te mistrzostwa.

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » ndz lut 13, 2011 15:41

Mnie się jeszcze nie udało tam wybrać a za całość wiedzy o tym turnieju odpowiada internet :wink:
Największe wrażenie w pierwszej rundzie zrobiła na mnie gra Piotra Staniszewskiego przeciwko Grzegorzowi Gajewskiemu. Ta partia trwała najdłużej i dopiero w końcówce heroicznie walczący z młodszym, wyżej notowanym przeciwnikiem Piotrek zgubił w niej pewne - zdawałoby się - zwycięstwo. Na tym poziomie nieczęsto zdarza się by wygrać samą "wielką strategią", tak stało się też w partii Wojtaszka z Olszewskim ale wg. mnie atak Piotra był wyjątkowo subtelnej urody. Dziś na liderujących stolikach partie Jaracz-Wojtaszek, Świercz-Macieja i Jakubowski-Bartel. Około 20 max. trzech z tej trójki będzie miało komplet punktów. Dziś stawiam na Bartla, który powinien wygrać po ciekawej taktycznej walce. Sledzimy tu: http://www.mp2011.pl/node/421

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » pn lut 14, 2011 11:14

Tylko Mateusz Bartel po dwu rundach ma 100% rezultat. Jego wygrana czarnymi z Jakubowskim nie tyle wynikała ze znalezienia "lepszego sztosa" co z lepszego zrozumienia struktury wynikajacej z wariantu Winawera w Obronie Francuskiej. Dziś lider gra białymi z Gajewskim i ma spore szanse zachować te 100%.
U Pań na czele z 1,5 pkt tercet Soćko, Worek, Zawadzka. Obecność w tym gronie Joasi Worek jest zaskoczeniem ale wynika z jej naprawdę dobrej gry. To dopiero druga runda więc nawet mająca 2 porażki Klaudia Kulon ma jeszcze swoje szanse, ale Worek może być w tych zawodach wysoko.
Tym co rozumieją juz co nie co proponuję by wybrać sobie jednego z zawodników i śledzić dokładnie jego partie starajac się zrozumieć "motywy i ścieżki". Zwolenikom ostrych, taktycznych starć można polecić śledzenie gry Bartela, Pioruna czy Olszewskiego, kibice o spokojniejszym temperamencie powinni wybrać partie Wojtaszka, Maciei albo nestora Staniszewskiego. Dokładne zapoznanie się z twórczością zawodnika o podobnym temperamencie to dość skuteczna metoda na podniesienie własnej siły gry.

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » wt lut 15, 2011 12:16

Trzecia runda okazała się pechowa dla najwyżej rozstawionego Polonisty, Bartka Maciei. Po raz 13 grał z Pawłem Jaraczem, wcześniej 2 razy wygrał i 10 razy był remis lecz mimo białego koloru 13 pojedynek przegrał. Z Polonistów najwyżej (4msc) jest Olszewski, który wygrał wczoraj czarnymi ze Staniszewskim co zawsze jest sporą sztuką.
U Pań na czele jest samodzielnie Worek. Panie , konkretnie Zawadzka z Lach ustanowiły wczoraj rekord MP w długości pojedynku: potrzebowały 213 ruchów i 7,5 godz nieprzerwanej walki by uzgodnić remis.
Najlepszą partię zagrał wczoraj Wojtaszek, który szybko i pewnie udusił Świercza. Zawiódł trochę lider Bartel, który nic nie uzyskał przeciw Obronie Ragozina którą wybrał czarnymi Gajewski. Dziś hitowo zapowiada się szczególnie pojedynek Markowski-Wojtaszek, tak, że chyba się w końcu sam ruszę do Forum. :wink:

T55T
Posty: 2083
Rejestracja: czw mar 25, 2004 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: SZACHY

Post autor: T55T » śr lut 16, 2011 12:33

To nie runda była pechowa, ale Bartek słabo zagrał. ;) A Jaraczowie są w życiowej formie chyba. Markowski-Wojtaszek - nudy... Za to podziwiam Olę Lach za walkę do końca, wczoraj znowu była najdłużej grającą zawodniczką - choć partię miała przegraną dużo wcześniej. Bardzo ciekawy układ.

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » śr lut 16, 2011 16:48

Zawody osiągną i przekroczą dziś półmetek. A przed półmetkiem, po 4 rundach 3 pkt mają Jaracz, Wojtaszek, Soćko i Bartel (dwaj ostatni to wychowankowie Polonii), u Pań 3pkt mają Soćko, Jaracz i Zawadzka. Soćko i Jaracz nie grają w obu turniejach na raz, to są inne osoby a zbieżność nazwisk to sprawka tego gościa z łańcuchem na szyi z USC.
Na żywo najatrakcyjniej dziś jest obejrzeć partię Majdan-Gajewska versus Szczepkowska-Horowska. Obie są co prawda bez formy ale jak zawsze jest na co popatrzeć :wink:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » czw lut 17, 2011 12:41

Niusem 5 rundy jest powrót Bartka Maciei do grupy liderów turnieju. Aby to sie stało Bartek musiał wygrać w dwu ostatnich rundach: najpierw siłą doświadczenia, w pozycji starej jak szachy oszukał młodego Draguna a wczoraj rzucił się na Gajewskiego i pary mu już do końca nie zabrakło. Dziś gra czarnymi z Bartelem, który wczoraj poświęcił figurę Wojtaszkowi czym przestraszył nie tylko przeciwnika ale i siebie więc natychmiast po tym poświęceniu podpisano remis. Aż 6 zawodników ma 3,5 pkt co zapowiada bardzo ciekawy finisz.
U Pań faworytki publiczności zajmują ostatnie i przedostatnie miejsca a na czele Zawadzka i Jaracz.
Po południu ruszam z forum do Forum więc przekażę uczestnikom pozdrowienia od czarnych kulturalnych :wink:

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » sob lut 19, 2011 8:14

Jutro poznamy mistrza i mistrzynię Polski na rok 2011. Formalnie, bo po wczorajszych wynikach trudno przypuszczać by wychowanek Polonii Warszawa, reprezentujący obecnie Polonię Wrocław Mateusz Bartel pozwolił się komukolwiek wyprzedzić. Ma on co prawda jedynie pół punktu przewagi nad rywalami, dziś gra z młodym, będącym na "fali wznoszącej" Świerczem ale nie wierzę by ktoś mu był w stanie zagrozić. Wojtaszek, który był faworytem tych mistrzostw nie był w stanie ponosić większego ryzyka, które jest niezbedne by wygrywać. Zawiodła go ta strategia, bo nawet ultra-solidnie rozegrana Obrona Słowiańska z Soćką skonczyła się porażką, gdyż Bartoszowi udało się zrealizować mikroskopijną przewagę w końcówce. Wczoraj rozegrana została partia polonistów: Macieja-Olszewski 0:1, w której nastąpiła symboliczna generacyjna zmiana warty. Michał Olszewski ciągle ma szanse na medal w tych mistrzostwach.
U Pań samodzielnie prowadzi Jola Zawadzka ale jakoś nie mogę uwierzyć, że z taką grą jest w stanie zdobyć tytuł. Monika Soćko ma 0,5 pkt mniej i tylko 2 rundy na odrobienie strat ale to na nią postawiłbym u buka...

T55T
Posty: 2083
Rejestracja: czw mar 25, 2004 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: SZACHY

Post autor: T55T » ndz lut 20, 2011 9:26

Bartelowi tytuł już raczej nie ucieknie. Najwięksi przegrani tego turnieju to Asia Majdan-Gajewska, Bartek Macieja, Tomek Markowski, Kamil Mitoń i w pewnym sensie Radek Wojtaszek. Największe zaskoczenia in plus - Jaraczowie, Darek Świercz, Kacper Piorun. Ostatni z nich urodzony w 1995 roku!

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » pn lut 21, 2011 9:44

Mateusz Bartel i Jolanta Zawadzka to Indywidualni Mistrzowie Polski na rok 2011.
Mistrzostwa stały na wysokim sportowym i - szczególnie - organizacyjnym poziomie, obfitowały w partie trzymajace do konca w napieciu i przyniosły spore niespodzianki. Faworyci - Radosław Wojtaszek i Monika Soćko - zdobyli medale lecz z mniej szlachetnego kruszcu. Uściślając kruszec był ten sam co u zwycięzców, jedynie pokrycie galwaniczne było innego koloru :wink: Na uroczystym zakończeniu wręczono ogromne gabarytowo czeki a kwota na nich widniejąca, choć już nie tak ogromna, rośnie z roku na rok i powoduje, że w Mistrzostwach Polski chce grać praktycznie cała krajowa czołówka.
Najwyżej sklasyfikowanym graczem Polonii Warszawa został Michał Olszewski. Zajął ostatecznie 6 msc lecz gdyby "wygrał wygraną" w przedostatniej rundzie z największą rewelacją Mistrzostw Pawłem Jaraczem trafiłby pewnie na podium.
Joanna Dworakowska grajaca obecnie w Polonii Warszawa zajęła 7 msc w 10 osobowej obsadzie finału.
W turnieju Pań niezwykłego wyczynu dokonała Miss Zawodów (to mój prywatny ranking :wink: ) Karina Szczepkowska-Horowska. Po 4 grach miała zaledwie 0,5 pkt lecz począwszy od 5 rundy wygrywała już wszystko co starczyło na brąz.
Pozytywem dla szachów warszawskich jest fakt przeniesienia siedziby PZSzach vis-a-vis Dworca Centralnego w al. Jerozolimskie 49 gdzie na parterze lokal ma być stale dostępny dla szachistów. Będzie to trzecie (po YMCA przy Pl. Trzech Krzyży i KU AZS UW w budynku PASTY, gdzie przeniósł się Parazauroloff) miejsce w centrum stolicy dostępne dla fanów królewskiej gry.

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » pn mar 21, 2011 9:25

Wygląda na to, że po IMPolski również Indywidualne Mistrzostwa Warszawy odzyskają należny takim zawodom prestiż. Organizatorom udało się zapewnić ponad 15000,- PLN funduszu nagród co z pewnością spowoduje silniejszą niż zwykle obsadę finału. Równie imponująco ma wyglądać relacja z imprezy (pierwszych 15 desek transmitowane on line, wszystkie partie dostępne w necie 2 godz po zakończeniu rundy). Impreza zacznie się w sobotę 7 maja o 17.30 ( rundy codziennie do 15.05 o 17,30, ostatnia o 15,00 ) w klubie "Wyżyny" na Ursynowie, ok. 200m od stacji Natolin.
Dodam, że w finale "B" może uczestniczyć każdy, pod warunkiem wniesienia opłaty starowej (w sumie 100,- PLN), w szachach można być "kibicem uczestniczącym" :)
Wczoraj zakończyły się rozgrywki Lig Mazowieckich. AZS UW (dawny Parazauroloff :wink: ) przegrał jedno spotkanie (z MKS Polonią :wink: ) ale wygrał 8 pozostałych i zagra na drugiej lidze jako zwycięzca Ligi Mazowieckiej. Polonia przyszła do mety dopiero na 5 msc. (oczywiście Polonia - Trade Trans gra w ekstralidze, której to rozgrywki zostały w tym sezonie zreorganizowane i odbędą się w 3 sesjach).

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Re: SZACHY

Post autor: Jacek64 » pn mar 21, 2011 16:19

Na szachach to się Para znasz, ale na temat mapy Natolina to mi się tutaj podmiejski gościu nie wypowiadaj :lol:
Mistrzostwa odbędą się w NOKu, czyli Natolińskim Ośrodku Kultury przy ul. Na Uboczu 3.
Muszę podszlifować formę i trzeba będzie się pokazać na własnych natolińskich śmieciach. Konkurecji Ci nie zrobię. Ty sobie wygrasz turniej A, a ja B :lol:

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » pn mar 21, 2011 17:46

No przecież każdy wie, że jak na tym Ursynowie, przepraszam Natolinie to znaczy się Na Uboczu... Mówisz Ubocze 3? Możliwe, choć myślałem, że to większe ubocze :wink:
Mój występ jeszcze nie jest pewny ale Twoja obecność to dla mnie dodatkowe wyzwanie. Sędzia Główny to nasz człowiek, jak chcesz załatwię Ci grę w "A". Nie ukrywam, że miałbym w tym własny interes, pod warunkiem, że faktycznie jesteś bez formy :wink: Myślę, że przy tych nagrodach przyjedzie cała spółdzielnia z Ukrainy, wówczas lepiej być tylko kibicem :wink:

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Re: SZACHY

Post autor: Jacek64 » pn mar 21, 2011 18:41

Odezwał się miastowy z puszczy. A ulica, żeby było śmieszniej wcale nie nazywa się "Ubocze", tylko tak jak napisałem "ul. Na Uboczu".
Na razie to ja mam taką formę, że do turnieju B się nawet nie nadaję (tzn. nadaję - na dostarczyciela punktów, czyli coś jak nasza ukochana drużyna piłkarska w rundzie wiosennej, z tym, że mi nikt nie płaci za moją szachową nieudolność kilkusettysięcznych kontraktów). Ten Twój interes jest łatwy do odgadnięcia... Nie byłbyś ostatni :D

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » czw mar 24, 2011 20:19

We Francji trwają IME:
http://www.aixlesbains2011.fr/Default.aspx?Cat=159
Dziś 3 runda, partie Polaków rozegrane dotychczas: http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm ... 356&id=886
Komentarze na żywo po polsku: http://zpionka.pl/

I przyjemna wiadomość dla kibiców Polonii: http://www.poloniachess.pl/
PS. Z tych młodziaków na dolnym zdjęciu od 3 dostałem już bęcki :? :wink: muszę zacząć grać z nimi gdy chodzą jeszcze do 1 klasy podstawówki, by móc za klika lat powiedzieć "a tego to zamatowałem, a z tym mam dodatni bilans..."

SIARA
Posty: 671
Rejestracja: pn maja 25, 2009 17:41
Lokalizacja: z dupy

Re: SZACHY

Post autor: SIARA » czw mar 24, 2011 22:55

Wy tu gadu gadu a drużynowe mistrzostwa Polski już 26-go.
Parazauroloff jest jakaś szansa na medal?
Przez 15 lat rok w rok był medal aż do feralnego roku 2010....mamy sie przyzwyczajać?

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » pt mar 25, 2011 6:29

Mecenasie Siarzewski, mówiąc krótko: w sporcie szanse są zawsze. Mniemam jednak, że znasz taką odpowiedź i takie gadki to może sprzedawać nawet Gabrysia vel Ryszarda a nie prawdziwy szachowy ekspert :wink:
Wiesz też, że w dzisiejszych czasach bez szmalu nie ma wyników. Dodam, że ta zależność rośnie w funkcji czasu. Były czasy, że Polonia trzykrotnie zajmowała 2 msc. na Lidze Europejskiej (odpowiednik LM). Te czasy minęły, choć z drugiej strony szachy pozostają bardzo tanim sportem również jeśli chodzi o transfery więc jeden poważny sponsor może tę sytuację odwrócić. Wczoraj dowiedziałem się, że P. Maria Macieja od początku roku rozmawiała z 116 potencjalnymi sponsorami a kasy na coroczny Memoriał Najdorfa, który dzięki Polonii ma swą miedzynarodową renomę ciągle nie ma. Chodzi o 60 tyś PLN.
Co do rozgrywek drużynowych to od tego roku odbędą się one w 3 sesjach i mistrza poznamy dopiero w listopadzie. Ta reforma to pomysł Prezesa PZSzach (który pod wpływem moich działań dydaktycznych oddał kartę kibica CWKS :wink: ) , pomysł który ma na celu 'rozciagniecie w czasie" medialnego zainteresowania tymi rozgrywkami i 'stworzenie produktu' atrakcyjniejszego dla sponsorów. Polonia jest w tej chwili jedynym klubem szachowym w stolicy kraju mającym działaczy i organizatorów zdolnych do przełożenia tego wygenerowanego zainteresowania na zainteresowanie sponsorów. Choć i to może się szybko zmienić. Część działaczy na Mazowszu uważa, że "Macieja wsysa całą kasę" i ci będą dalej biedni ale część rusza dupy i idzie po śladach...
Mam kolegę, grałem z nim 4 lata w jednej drużynie juniorskiej, który od lat jest taką Marią M. Stilonu Gorzów. W tym Gorzowie władze miasta wydają na szachy około 2,5 raza więcej niż władze Warszawy. Stilon ma dla wychowanków Polonii, nie tylko zresztą, intratniejsze oferty. W ekstralidze gra np. taka drużyna Pasjonat Dankowice, bo jeden gościu ma kaprys i stać go (' bierzesz Ruska, dajesz mu michę, dach i stówę papieru za punkt")...
Siara, nie chcę męczyć zbytnio Twoich mądrych i pięknych oczu, tylko słówko jeszcze, resume takie: Polonia przestała być dla zawodowców atrakcyjną oazą ale to ciągle ekipa z największym zapleczem juniorów i sprawną, doświadczoną kadrą menadżerską . Na Mistrzostwo to za mało, na medal powinno wystarczyć.

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » sob mar 26, 2011 18:39

We Francji trwa 5 runda IME. Po czterech rundach Wojtaszek, Bartel i Macieja mieli po 2 zwycięstwa i 2 remisy czyli 3pkt. utrzymując się w czołówce peletonu. Właśnie zerkałem na pozycje i sprawy idą bardzo dobrze bo cała trójka ma lepsze pozycje, na pograniczu wygranych. Bardzo fajnie rozegrał debiut Bartel z Dorinem Rogozienką, autorem najlepszej książki debiutowej jaką czytałem. Liderzy rankingowi i faworyci jak Swidler, Vitugow, Niepomiaszczyj nie stoją w tabeli lepiej od naszych asów ale stawka jest wyrównana i bardzo liczna. 4 z 4 miało dwu młodych Rosjan ale pewnie spłyną w drugiej części zawodów, chociaż ten Potkin jest lekko genialny :wink: więc może mu się uda...
A pierwsza sesja DMPolski będzie dopiero w maju Siara, więc na razie kibicuj Polakom na IME :wink:

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » pn mar 28, 2011 19:20

Po 7 rundzie na czele ciągle Potkin 6pkt ale tuż za nim kilku szachistów z 5,5 pkt a wśród nich Radosław Wojtaszek. Dzisiejsza partia ze Zbynkim Hrackiem ma wyjątkowy walor edukacyjny i estetyczny: http://euro1.echecs.asso.fr/TOMA/

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Re: SZACHY

Post autor: Parazauroloff » wt mar 29, 2011 6:06

Dziś jest dzień przerwy, KaOwiec zawiezie na Eifla, ale jutro o 15,00 Wojtaszek zagra z Potkinem na 1 szachownicy! Ma białe i jestem pewien, że zagra "na wygraną" ale musi bardzo uważac, bo Potkin wygrywa na tych mistrzostwach grając ultrasolidne szachy, kontrując rywala gdy ten przegina pałkę.
Bartek Macieja ma 4,5 z 7 i zagra na 46 desce z Hiszpanem Alsiną (prawie 100 mniejsze ELO od Bartka) Mateusz Bartel (4p.) na 61 desce z Niemcem Sternem (prawie 150 ELO na korzyść Meteusza), Paweł Jaracz (4p) 78 deska z Caspi (Izrael, 120 Elo przewagi Jaracza) a najmłodszy Darek Świercz ma 3pkt.

ODPOWIEDZ