W związku z wprowadzeniem certyfikatu SSL mogą wystąpić problemy z logowaniem na naszym forum. W większości przypadków zalecamy wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki i usunięcie "ciasteczek" w domenie wielkapolonia.pl. Instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek można znaleźć np. na stronie: https://pomoc.poczta.onet.pl/baza-wiedz ... egladarki/.

Dalsze informacje można znaleźć w tym temacie: viewtopic.php?f=16&t=16541&start=25#p687325

SZACHY

Wszystko o klubie i jego sekcjach

Moderatorzy: Bzyczek, Piotr WW

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Post autor: Parazauroloff » ndz wrz 19, 2004 10:23

W zakończonych rozgrywkach I ligi szachowej (tzw. ekstraligi) zwycieżył zespół Polonii Plus GSM - 40,5 pkt przed Polfą Grodzisk Maz. - 35 pkt oraz Polonią Damis - 32,5 pkt.
szczegółowa tabela jest tu:
http://www.gminakolobrzeg.com.pl/solny/ ... tabela.htm

Na VI szachownicy gdzie rywalizowały kobiety wygrała Monika Soćko (Polonia Plus) przed Iwetą (Polfa) i pochodzącą z szachowej rodziny od dziesiatków lat związanej z Polonią 18-letnią Beatą Kądziołką(Damis)

Przebieg rywalizacji nie trzymał do końca w napięciu. Polonia Plus wygrała 8 meczów remisując tylko z Polfą. Na najbardziej prestiżowej I szachownicy męskiej zdecydowany triumf odniósł grajacy w Damisie Eduardas Rozentalis. Młodzież ma się od kogo uczyć.

RAVE
Posty: 978
Rejestracja: czw kwie 03, 2003 18:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RAVE » pn wrz 27, 2004 9:21

Parazauroloff-wysłałem do Ciebie priv mam nadzieję że doszedł...pozdrawiam :)

[j][a][z][z][y]
IFC POLONI@
Posty: 2700
Rejestracja: pn gru 01, 2003 23:37
Lokalizacja: ZooPort

Post autor: [j][a][z][z][y] » pn wrz 27, 2004 10:42

Obrazek


no nie. Jak ja uwielbiam brunetki normalnie... Ja chcę ją zobaczyć na żywo i w akcji :twisted: :twisted: :twisted:

Arekchylonia
Posty: 657
Rejestracja: pn lip 19, 2004 10:33
Lokalizacja: Gdynia od jakiegos czasu Wawa
Kontakt:

Post autor: Arekchylonia » wt wrz 28, 2004 9:40

pool pisze:Obrazek


no nie. Jak ja uwielbiam brunetki normalnie... Ja chcę ją zobaczyć na żywo i w akcji :twisted: :twisted: :twisted:
mniami chyba zamiast na kamienna zaczne na szachy chodzic hihi

Markbov
IFC POLONI@
Posty: 2005
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 7:39
Lokalizacja: KRAWATOWO
Kontakt:

Post autor: Markbov » śr wrz 29, 2004 11:03

kopacze ostatnio slabo graja moze warto pojezdzic za szachistkami na wyjazdy :D

Piotr WW
Emeriten Gang
Posty: 3124
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 8:05
Lokalizacja: Grochów

Post autor: Piotr WW » śr wrz 29, 2004 14:31

tylko zdaje się tam nie bardzo można śpiewać na sali :lol:
no ale flagą pomachać albo szal rozwinąć to chyba można :wink:

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: MICHAL KSP » śr wrz 29, 2004 21:40

Polonia Warszawa jako jedyny polski zespół weźmie udział w szachowych rozgrywkach Klubowego Pucharu Europy, który odbędzie się w Izmirze (Turcja), w dniach 2 do 10 października.
Trzymamy kciuki!

Tytus
Posty: 1376
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 10:55
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Tytus » czw wrz 30, 2004 9:29

Jasne ze trzymamy.Juz chcialem napisac swinska zagadke ale sie powstrzymalem

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Kiedy bić konia a kiedy posunąć damę?

Post autor: Parazauroloff » czw wrz 30, 2004 11:18

Z uwagi na znaczne zainteresowanie dopingowaniem naszych szachistek proponuję by zainteresowani kibice-ultrasi przyswoili sobie podstawowe elementy gry. Chcąc przeżyć emocje wypada wiedzieć kiedy np. bić konia a kiedy posunąć damę. Dla fanów przygotowałem prościutkie zadanko. Serio. Tylko po trzy pionki i po królu. Jeśli komuś uda się znaleźć drogę prowadzącą do wygranej białych w czasie krótszym niż 10 min to znaczy, że natura wyposażyła go w ten rodzaj wyobraźni by móc podejść do np. Iwety i oznajmić jej: "...znam parę ruchów..." :roll:
Ustawiamy tak:
Białe: K (król) na polu a1, pionki na polach f5, g5, h5
Czarne: K a3 oraz pionki: f7, g7, h7
Biały zaczyna i wygrywa (tzn. biały nawet przy najlepszej obronie czarnego forsownym manewrem osiąga decydującą przewagę...) Powodzenia :idea: 8)

PS. Wiem, ze to czarne powinny wygrywac w zadaniach umieszczanych na tej stronie. Pardon, sila przyzwyczajenia + zasady kompozycji szachowej. Zmienie to w nastepnym zadaniu, by wygrywaly tylko czarne... :P

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Szachy

Post autor: Jacek64 » pt paź 01, 2004 10:51

Witam wszystkich, a szczególnie szachowego guru - Parazauroloff,

"Czytaczem" forum jestem już od jakiegoś czasu, ale produkuję się po raz pierwszy, niejako wywołany do tablicy brakiem odpowiedzi na zadanko (lubię szachy i grywam sporadycznie w internecie: YAHOO, ICC - jako gość, Cronix - też jako gość, no i ostatnio zarejestrowałem się na Kurniku, licząc na spotkanie z Mistrzem; mój syn chadza natomiast do szkółki szachowej na Polonii).
Wracając do zadania (1. g6 fXg6 2. h6 lub 1. ... hXg6 2. f6, przy każdym innym pierwszym ruchu czarnych, biały bije jeden z dwóch pionów f7 lub h7).
Z szachowo-koszykarsko-piłkarskim pozdrowieniem,
Jacek

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Post autor: Parazauroloff » sob paź 02, 2004 7:57

Brawo Jacku64 :!: Twoja odpowiedź jest nie tylko prawidłowa ale dodatkowo profesjonalnie użyłeś notacji szachowej i przerwałeś wywód w momencie zadania decydującego ciosu...Na mistrzostwach w rozwiazywaniu zadań szachowych dostałbyś maxa. :!:
Pozwolę sobie na dwa słówka komentarza by trochę zdemokratyzować nasz "kumaty" dialog 8)
Słowo o notacji szachowej:
szachownica jest oznakowana podobnie jak pole do gry w statki. W szachach jest to kwadrat składający się z 8 kolumn(oznaczone od "a" do "h") i 8 rzędów (ozn. od "1" do "8"). W pozycji początkowej białe stoją na linii 1 i 2 - czarne na liniach "7" i "8".
Do oznaczania figur stosuje się nastepujące litery
"K"- król, "H" - hetman (dama) , "W" - wieża, "G" - goniec (laufer), "S" - skoczek (koń)
Istnieje parę wersji notacji szachowej. Dwie najpopularniejsze to notacja algebraiczna skrócona (Jacek64 użył jej podając rozwiązanie zagadki) oraz notacja algebraiczna pełna.
Notacja umożliwia zapisanie całej parti szachowej i umożliwia jej odtworzenie.
Zapis 1.g5-g6 oznacza, że z pola g5 przesunięto białego pionka na g6 w pierwszym ruchu(1.)
Zapis 1..... f7xg6 oznacza, że czarny pionek zbił(X) coś na polu g6.
Gdyby w 2 ruchu biały wykonał np. ruch królem zapis wyglądałby tak:
2. Ka1-b1
A teraz wytrzyjcie pot z czoła i obejrzyjcie rozwiązanie problemu znalezione przez Jacka64 8)
Piękna idea: biały poświęca dwa pionki za możliwość zapewnienia swobodnego marszu tego trzeciego. Po wpisach zachwyconych ultrasów wkleję następne zadanie... :wink:

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

Post autor: Oiolosse » sob paź 02, 2004 10:49

WOW! - Powiedzial zachwycony ultras i wytarł pot z czoła.

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Post autor: Parazauroloff » sob paź 02, 2004 17:51

Czuję się usatysfakcjonowany więc będę bisował... :wink:

Zgodnie z obietnicą teraz wygrywają czarne. Zwycięstwo osiągają mimo znacznie skromniejszych sił ale już pisałem, że w tej grze liczy się siła idei...
Ustawcie taką pozę:
Białe: K(król) na g1, H(hetman) d4, W(wieża)f1, G(goniec) a1 o pionki g3 i h2
Czarne: Kg8, We2 oraz Gb7

Gdyby to biały był na posunięciu dałby mata stawiając hetmana na g7 i finito. Ale to czarne są na ruchu i to one forsownie matują rywala (przy najlepszej obronie białego najdalej w 4 posunięciu.)
Aby tego dokonać trzeba grać szybko, bez przyjęcia piłki i zdecydowanie...inaczej niż Piotr Kluzek w dzisiejszym meczu :?

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Jacek64 » pn paź 04, 2004 9:17

Jak znowu nie ma chętnych, to ja się odezwę: 1... Wg2+ 2. Kh1 Wxg3+, a dalej to biały może tylko odsunąć w czasie egzekucję zasłaniając hetmanem i wieżą.

Żeby tak kopacze mieli chociaż połowę finezji i techniki naszych szachistów, to byśmy mieli LM, a tak to mamy dół tabeli ligowej (może by tak zarządzić wspólne treningi sekcji szachowej i piłkarskiej? :lol: ). "Przekładając" natomiast poziom piłkarzy na szachistów, to gdyby Macieja tak wykonywał posunięcia, jak kopacze przyjmują piłkę, to za każdym ruchem podstawiałby figurę (bynajmniej nie byłyby to poświęcenia :lol: ).

Czekam na dalsze zadania (no i wyrazy uznania laików szachowych :D )

Awatar użytkownika
Parazauroloff
(P)ierwsza Drużyna
Posty: 3633
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 9:03
Lokalizacja: N 52'14'30 E 21'0"43

Post autor: Parazauroloff » pn paź 04, 2004 19:01

Jeszcze raz wypada zdjąć mi kapelusz i skłonić czoła przed Znawcą 8)
Muszę teraz chodzić w kapeluszu bo mi się życie zawodowe tak ułożyło na stare lata...To jest też główna przyczyna mojej mniejszej aktywności w necie.
W związku z tym kieruję do Ciebie Jacku prośbę/propozycję byś wkleił swoje zadanie bo udowodniłeś, że świat 64 pól nie stanowi dla Ciebie tajemnic. Może mata Beniowskiego :?: :idea: :?: bo efekt estetyczny jest jakby dzieckiem Joanny D'Arc z Robin Hood'em :wink:
Muszę do środy zniknąć z netu a rad byłbym gdyby nie wygasło w kominku.
Pozdrawiam serdecznie Ciebie i wszystkich fanów tej gry.

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

Post autor: Oiolosse » pn paź 04, 2004 19:39

Panowie: szacunek. I respekt. I plus za akcje.

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Jacek64 » wt paź 05, 2004 9:56

:evil: :evil: :evil:
To na siebie albo na system
Przygotowałem baaardzo długą odpowiedź, która mi przepadła, bo system mnie w międzyczasie wylogował :evil: :evil:
No nic, zaczynam jeszcze raz :lol: :lol: :lol:

Taki już los forumowego "żółtodzioba" :lol:

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Jacek64 » wt paź 05, 2004 10:19

A leciało to mniej więcej tak:
Dzięki za uznanie (mooocno na wyrost). Co by jednak podtrzymać ten wątly płomyczek (szachiści - Poloniści gdzie jesteście???) podejmę wyzwanie, bo przecież "ambicja dzisiaj mi każe grać na całego i walczyć do upadłego".

Białe: Kg1, We1, Hd1, Sf3, pionki f2, g2, h2
Czarne (Koszule): Kg8, Gc5, Hh4, Sg4
Czarne (koszule) zaczynają i dają mata w trzecim posunięciu. Ponieważ Parazauroloff podał nazwę mata, więc dociekliwi nie powinni mieć większych problemów.

A na końcu to, od czego powinienem zacząć. W Izmirze trwa klubowy Puchar Europy. Nasi wygrali pierwsze dwa mecze (5:1 i 4,5:1,5) - tutaj nie grożą bezbramkowe remisy :lol: . Gra się na sześciu szachownicach (na pierwszej najlepsi, a na szóstej "najsłabsi" - pojęcie mocno umowne - zawodnicy z obu drużyn). Za zwycięstwo zawodnik dostaje 1 pkt (przeciwnik 0 pkt), a za remis obaj dostają po 0,5 pkt. Tak więc, w każdym meczu jest 6 pkt do zdobycia. Trzymajmy za naszych kciuki. Jeśli ktoś ma ochotę przyjrzeć się z bliska, to znalazłem taki link do oficjalnej strony Pucharu:

http://www.tsf.org.tr/web2/ataturk.htm

Jacek Herbert

Post autor: Jacek Herbert » wt paź 05, 2004 19:44

Iweta Radziewicz :D :D :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek


A ja nadal jestem pod wrażeniem jej stylu gry :D :D :D

Piotr WW
Emeriten Gang
Posty: 3124
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 8:05
Lokalizacja: Grochów

Post autor: Piotr WW » śr paź 06, 2004 7:15

Polonia wygrała 3 mecz ( spotkanie ? ) w Pucharze Europy ( Lidze Mistrzów ? :wink: )

fajnie jest :D Polonia jest zdaje się na 3 czy 4 miejscu aktualnie :!:
tylko czy ktoś zorientowany mógłby przybliżyć system rozgrywek jaki tam obowiązuje, czyli generalnie kto wygrywa i dlaczego akurat tak ?

Jacek64
Posty: 852
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:46
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Jacek64 » śr paź 06, 2004 9:28

Nie ma Parazauroloffa, więc ja się pomądrzę :D

Jak napisałeś, Polonia wygrała trzeci mecz. Tym razem 5,5:0,5. Jesteśmy na drugim miejscu (15 pkt) za NAO Chess Club z Francji (16 pkt). NAO wygrało w ubiegłym roku, a my byliśmy wówczas na drugim miejscu, wiec 3-4 miejsce mówiąc dyplomatycznie nie jest szczytem naszych oczekiwań (a gdyby tak w końcu tytuł...).

Turniej rozgrywany jest systemem szwajcarskim drużynowym na dystansie 7 rund. Ponieważ drużyn jest dużo więcej niż rund, istotny jest jak najsprawiedliwszy dobór par w każdej rundzie. Pokrótce sprowadza się to do kojarzenia w każdej kolejnej rundzie drużyn o takiej samej zdobyczy punktowej z poprzednich rund. W przypadku pierwszej rundy (wszyscy mają wtedy po 0 pkt) robi się listę startową, na której uszeregowuje się drużyny według tzw. siły (według średniego rankingu drużyny, wynikającego z rankingu poszczególnych zawodników) i wtedy np. przy 30 drużynach nr 1 gra z 16, 2 z 17 itd.
Przy takim systemie, do meczy faworytów (o ile grają na miarę swoich możliwości) dochodzi w ostatnich rundach turnieju. Na razie cieszmy się więc z pogromów Polonii, ale miejmy świadomość, że są to zwycięstwa szachowej ekstraklasy z szachową 2-3 ligą (bynajmniej nie chodzi mi o mecz Polonii z Koroną Kielce :lol: ). Tutaj praktycznie nie ma miejsca na niespodzianki. W każdej kolejnej rundzie będzie już trudniej.

W każdej rundzie zawodnik ma 90 minut na partię plus dodaje się 30 sekund po każdym wykonanym ruchu (przeciwnik tak samo, więc partie mogą trwać do ok 5 godzin :!:).

Do wygrania jest 15 tys. Euro dla najlepszej drużyny oraz po 5 tys. Euro za indywidualne zwycięstwo na każdej szachownicy (jak pisałem poprzednio - mecz rozgrywany jest na sześciu szachownicach: na pierwszej najlepsi, na szóstej najsłabsi zawodnicy). Nagroda indywidualna jest więc dla zawodnika, który zdobędzie najwięcej punktów na danej szachownicy w siedmiu rundach.
Jeśli coś pomieszałem, to mam nadzieję, że Parazauroloff to wyprostuje :D

MICHAL KSP
Posty: 1212
Rejestracja: śr lip 09, 2003 2:18
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: MICHAL KSP » śr paź 06, 2004 20:51

Na głównej stronie polonia.civ.pl czytam tytuł:
"Trzecie zwycięstwo Polonii Plus GSM"
Błagam- chociaż my nie zapominajmy, że to jest "Polonia Plus GSM Warszawa" albo dla równowagi wszystkim mediom, po prostu "Polonia Warszawa".
Plus GSM już i tak dostatecznie pracuje nad promocją przyklejonej etykietki "Plus GSM". My pracujmy nad nazwą naszego klubu.
>>>więc:
"Trzecie zwycięstwo szachistów Polonii Warszawa"

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

Post autor: Oiolosse » śr paź 06, 2004 21:21

Obrazek :D
Kibicujemy prosze panstwa! :) Niestety nawet nie wiem z ktorej druzyny jest ta zawodniczka :>

Obrazek :) Ale temu panu przede wszystkim kibicujemy :)


Obrazek i ten jest chyba od nas :/

A tak wogole: Polonia zremisowala dzis z Beer Sheva 3:3 :/ NAO nam ucieka :/ i Bosnia Sarajewo tez nas wyprzedzila...

Jersy
Posty: 2948
Rejestracja: pt maja 23, 2003 20:01
Lokalizacja: Piaski

Post autor: Jersy » śr paź 06, 2004 21:56

Nie dałoby rady przetransferować pierwszej zawodniczki do nas???

Na przykład wymienić za Olszara.

Awatar użytkownika
Oiolosse
Posty: 4121
Rejestracja: sob maja 31, 2003 23:13
Lokalizacja: Bielany | Marymont | Ruda
Kontakt:

Post autor: Oiolosse » czw paź 07, 2004 21:59

Nasze chlopaki graly dzis z CEMC Monaco. Wygrali 3.5 do 2.5.
Renet Olivier 2507 ½ : ½ GM Ivanchuk Vassily
Miralles Gilles 2474 ½ : ½ GM Gelfand Boris
Rotstein Arkadij 2525 0 : 1 GM Krasenkow Michal
Kosten Anthony C 2519 0 : 1 GM Macieja Bartlomiej
Marciano David 2512 ½ : ½ GM Kempinski Robert
Efimov Igor 2459 1 : 0 GM Markowski Tomasz

Obrazek

Zajmujemy 3 miejsce za NAO i Bosnia. Goni nas Ladya Kazan. 5 meczy, 4 wygrane, jeden remis. Taki sam wynik ma Bosnia, ale wygrywa malymi punktami.

ODPOWIEDZ